دوربین مناسب من چیست؟

دوربین مناسب من چیست؟

دوربین مناسب من

دوربین های مداربسته هوشمند عموما برای مصارفی چون نظارت بر دفتر کار وکارمندان،حفاظت از اجناس مغازه، نظارت بر کودک، نظارت بر افراد سالخورده، نظارت بر حیوانات خانگی و نظارت بر منزل استفاده می شوند. در این بخش مراحل کلیدی در ارتباط با انتخاب دوربین مداربسته  تشریح شده است. این مراحل شامل این موارد می شود: ۱- چه نوع دوربینی مدار بسته ای برای شما مناسب است ۲- علاوه بر دوربین مداربسته به چه تجهیزات جانبی نیاز خواهید داشت ۳- دوربین مداربسته و تجهیزات مورد نیاز خود را از کجا می توانید تهیه کنید ۴- چگونه باید اقدام به نصب و راه اندازی تجهیزات کنید

نگران نباشید! در صورتی که حوصله، علاقه یا تمایلی به خواندن مطالب این بخش ندارید، می توانید در عوض با تیم فروش دیده بان تماس بگیرید تا مشاوران ما پس از شنیدن نیازمندی های شما بهترین و مقرون به صرفه ترین راهکار را به شما پیشنهاد دهند.تماس با ما

قدم اول: چه نوع دوربین مداربسته ای مناسب نیاز شما است؟

 

نوع دوربین مداربسته مناسب نیاز شما، به فضایی که دوربین مدار بسته قرار است در آن استفاده شود، امکانات مورد نیاز شما از دوربین، کیفیت تصویر مورد انتظار شما و زاویه دید مورد نظر شما بستگی دارد. در ادامه جزییات این موارد تشریح شده اند.

 

دوربین مداربسته در چه محیطی قرار است مورد استفاده قرار گیرد؟

 

فضای باز

اگر قصد استفاده از دوربین مدار بسته را در فضای باز دارید (فضایی که در معرض تابش مستقیم نور آفتاب، گرد و خاک، سرما یا گرمای شدید، برف یا باران می باشد) باید از دوربین های مدار بسته فضای باز استفاده نمایید

 (مشاهده لیست دوربین های مداربسته فضای باز)

نمونه دوربین مداربسته فضای باز - Foscam FI9900P

فضای بسته (داخلی)

اگر  قصد استفاده از دوربین مدار بسته در فضای بسته / داخلی دارید، می توانید هم از دوربین های مداربسته فضای داخلی و هم از دوربین های مدار بسته فضای باز استفاده نمایید. از آنجا که دوربینی که برای استفاده در فضای باز طراحی شده، در فضای داخلی نیز عملکرد مطلوب خواهد داشت.

(مشاهده لیست دوربین های مداربسته فضای داخلی)

نمونه دوربین مداربسته فضای بسته - Foscam FI9851P

چه امکاناتی مورد نیاز شما هست؟

 

اتصال بی سیم

دوربین های مدار بسته بی سیم تنها نیاز به یک کابل برق دارند و برای انتقال داده نیاز به کابل شبکه نبوده و انتقال اطلاعات از طریق بی سیم انجام می گردد.

در مصارف خانگی به منظور عدم نیاز به کابل کشی، بهتر است در مواردی که امکان پذیر است از دوربین های مدار بسته بی سیم استفاده نمایید. البته برای این منظور باید شبکه وای فای منزل در محل نصب دوربین مدار بسته در دسترس باشد. برای اطمینان از این موضوع، می توانید به نزدیکی محل مورد نظر برای نصب دوربین مداربسته رفته و با موبایل خود از در دسترس بودن شبکه وای فای منزل اطمینان حاصل نمایید.در صورتی که شبکه وای فای در محل مورد نظر در دسترس نباشد، یا باید به کمک یک فرد متخصص  اقدام به کابل کشی کنید یا اقدام به تقویت سیگنال وای فای شبکه منزل خود نمایید. البته در نظر داشته باشید در هر زمان بعد از نصب دوربین مدار بسته به صورت بی سیم، اگر از کیفیت ارتباطی مطلوب برخوردار نبودید، می توانید کابل کشی کرده و دوربین های مدار بسته را از طریق کابل به شبکه متصل نمایید.

(مشاهده لیست دوربین های مداربسته بی سیم)

دوربین مدار بسته بیسیم

صدای دو طرفه

صدای دو طرفه این امکان را به شما می دهد که صدای محیط اطراف دوربین مدار بسته را شنیده و از طریق اسپیکر موجود بر روی دوربین مدار بسته، با محیط اطراف دوربین، گفتگو کنید. در اغلب مصارف اداری و خانگی چون نظارت بر کارمندان و کودکان، افراد سالخورده، حیوانات خانگی و مواردی از این دست، امکان صدای دو طرفه، قابلیت کاربردی و مهمی است

مشاهده لیست دوربین های مداربسته با صدای دو طرفه

صدای دو طرفه - امکانی کاربردی در دوربین های مداربسته خانگی

دید در شب

اگر علاوه بر روز، در شب و یا نور کم نیاز به استفاده از دوربین مدار بسته دارید، لازم است از دوربین های مدار بسته با قابلیت دید در شب استفاده نمایید.

(مشاهده لیست دوربین های مدار بسته با قابلیت دید در شب).

تصویر دید در شب دوربین Foscam C1 (تاریکی مطلق)
تصویر دید در شب دوربین Siment Sp2 (تاریکی مطلق)


چرخش از راه دور

دوربین های مدار بسته چرخشی امکان گردش به صورت عمودی و افقی از راه دور را دارند (به عنوان مثال با دادن فرمان از طریق نرم افزار موبایل دوربین مدار بسته). اگر محیطی که قصد نظارت بر آن را دارید کوچک است (تا حدود ۴۰ متر)، می توانید از یک دوربین مداربسته ثابت برای این منظور استفاده نمایید. اما اگر محیط مورد نظر بزرگ است یا باید از چند دوربین ثابت استفاده نمایید یا در عوض از یک دوربین مدار بسته چرخشی استفاده نمایید

(مشاهده لیست دوربین های مدار بسته گردشی).

دوربین مدار بسته چرخشی

دوربین مداربسته Siment Sp2 با امکان گردش از راه دور

پایه دار

برای سهولت استفاده و عدم نیاز به نصب دوربین مدار بسته به دیوار یا سقف، می توانید از دوربین های مدار بسته پایه دار / رومیزی  استفاده نمایید. البته با توجه به آنکه تمامی دوربین های مدار بسته رومیزی Siment قابلیت نصب به سقف را دارند، در هر زمان که تصمیمتان عوض شد می توانید این دوربین ها را به دیوار یا سقف متصل نمایید

(مشاهده لیست دوربین های مداربسته رومیزی).

Foscam C2 - نمونه دوربین پایه دار

  

چه کیفیتی تصویر برای شما مناسب است؟!

دوربین های مدار بسته تحت شبکه اغلب دارای کیفیت تصویر از یک مگاپیکسل تا مقادیر بالاتر هستند. برای اکثر مصارف خانگی کیفیت ۱ مگاپیکسل کاملا کافی و رضایت بخش است. فقط توجه داشته باشید در موارد نظارت بر کودک، اگر علاوه بر مصارفی نظارتی، قصد استفاده از دوربین برای ضبط لحظات شیرین کودکان را به منظور ثبت خاطره دارید، با آنکه دوربین های ۱ مگاپیکسلی نیز کیفیت تصویری مطلوب دارند، شاید تصمیم بگیرید که از دوربین با کیفیت تصویر بالا تر استفاده نمایید. در عکس های زیر می توانید کیفیت تصاویر دوربین های مدار بسته را با یکدیگر مقایسه نمایید.

نمونه تصویر دوربین مداربسته با کیفیت 1 مگاپیکسل

نمونه تصویر دوربین مداربسته با کیفیت ۱ مگاپیکسل (بر روی عکس کلیک کنید)

نمونه تصویر دوربین مداربسته با کیفیت 1.3 مگاپیکسل

نمونه تصویر دوربین مداربسته با کیفیت ۱٫۳ مگاپیکسل (بر روی عکس کلیک کنید)

نمونه تصویر دوربین مداربسته با کیفیت 2 مگاپیکسل (بر روی عکس کلیک کنید)

نمونه تصویر دوربین مداربسته با کیفیت ۲ مگاپیکسل (بر روی عکس کلیک کنید)

نمونه تصویر دوربین مداربسته با کیفیت 3 مگاپیکسل (بر روی عکس کلیک کنید)

نمونه تصویر دوربین مداربسته با کیفیت ۳ مگاپیکسل (بر روی عکس کلیک کنید)

نمونه تصویر دوربین مداربسته با کیفیت 4 مگاپیکسل (بر روی عکس کلیک کنید)

نمونه تصویر دوربین مداربسته با کیفیت ۴ مگاپیکسل (بر روی عکس کلیک کنید)

 

 

دوربین مدار بسته با چه زاویه دیدی برای شما مناسب است؟!

دوربین های مداربسته بسته به اینکه از چه لنزی استفاده می کنند دارای زاویه های دید مختلف هستند (مثلا ۵۰ درجه، ۷۰ درجه، ۱۰۰ درجه یا مقادیری بالاتر مثل پانوراما 360درجه). هر چه زاویه دید دوربین بیشتر باشد، حجم بیشتری از محیط اطراف دوربین، در محدوده تصویر دوربین قرار می گیرد. مثلا در صورت استفاده از دوربین مدار بسته با زاویه دید ۹۰ درجه در کنج یک اتاق، تمام محیط اتاق در محدوده دید دوربین قرار می گیرد. البته توجه داشته باشید هر چه زاویه دید دوربین بیشتر باشد، از آنجا که حجم بیشتری از محیط در تصویر است به همان میزان جزییات تصویر کمتر می شود. اغلب دوربین های مدار بسته خانگی دارای زاویه دید بالا هستند.

 

تصاویر یک دوربین مداربسته با لنزهای (زاویه دید) مختلف

تصاویر یک دوربین مداربسته با لنزهای (زاویه دید) مختلف

 

دوربین مداربسته با چه شکل ظاهری برای شما مناسب است؟

دوربین های مدار بسته بر اساس شکل ظاهری به دوربین های مدار بسته مکعبی، دوربین های مدار بسته دام و دوربین های مدار بسته بولت  تقسیم بندی می شوند . توجه داشته باشید این تقسیم بندی به لحاظ ظاهری است و به تفاوت در شکل محفظه ای که لنز و سایر متعلقات دوربین در آن قرار می گیرد، اشاره می کند. به صورت عمومی شکل ظاهری دوربین مداربسته تاثیری در پارامترهای عملکردی دوربین ندارد با این حال شکل ظاهری هر دوربینی معایب و مزیت هایی را ایجاد می کند که در ادامه به اختصار برای هر شکل دوربین مداربسته توضیح داده شده است.

 

دوربین های مدار بسته مکعبی (Cube)

نمونه دوربین مدار بسته مکعبی - Foscam C2

مکعبی به دوربین های مداربسته با بدنه مستطیلی یا دایره ای شکل با ضخامت کم اطلاق می شود. این نوع دوربین ها به علت برخی مزیت ها که در ادامه توضیح داده شده است، بهترین گزینه برای مصارف خانگی (البته صرفا در فضای بسته) می باشند. معایب و مزایای اصلی این دوربین ها به شرح زیر است.

 • برخی از این نوع دوربین ها پایه دار / رومیزی هستند. این نوع دوربین ها بدون نیاز به نصب به سقف یا دیوار با قرار دادن بر روی یک سطح (مانند میز) قابل استفاده بوده و به راحتی قابل جابجایی هستند. این امکان مزیت بزرگی در مصارف خانگی می باشد.
 • این نوع دوربین های مداربسته جدیدتر از دوربین های دام و بولت هستند و از نظر ظاهری به نظر خیلی از افراد متفاوت تر و زیباتر به نظر می رسند.
 • تغییر و تنظیم زاوید دید دوربین در دوربین های مدار بسته مکعبی به راحتی قابل انجام است (متقابلا در برابر خرابکاری آسیپ پذیرترند).
 • این نوع دوربین های مدار بسته برای استفاده در فضای باز و شرایط سخت آب و هوایی طراحی نشده اند و صرفا برای استفاده در محیط های بسته / داخلی مناسب هستند. همچنین با توجه به اینکه اغلب دارای بدنه پلاستیکی هستند، در مقایسه با سایر دوربین ها نسبت به خرابکاری آسیب پذیرتر هستند.

 

دوربین مداربسته دام (Dome)

نمونه دوربین مدار بسته دام - Foscam FI9853EP

 

دام به دوربین های مداربسته کروی شکل اطلاق می شود. معایب و مزایای اصلی این نوع دوربین های مداربسته به شرح زیر است.

 • این دوربین ها به لحاظ شکل ظاهری نسبت به سایر دوربین ها در برابر خرابکاری و دستکاری مقاوم ترند.
 • عدم امکان تشخیص زاویه دید دوربین در برخی از انواع این دوربین ها خود یک مزیت به حساب می آید.
 • دوربین های دام به لحاظ شکل ظاهری نسبت به سایر دوربین ها نظارت نامحسوس تری را القا می کنند به این معنا که کمتر از سایر دوربین ها به چشم می آیند که این خود بسته به نوع نیاز شما ممکن است یک مزیت یا عیب باشد.
 • نصب این دوربین ها و ایجاد تغییر در زاویه دید آن ها در مقایسه با سایر دوربین ها دشوار تر است.

 

دوربین های مدار بسته بولت (Bullet)

نمونه دوربین مداربسته بولت - Foscam FI9900P

بولت به دوربین های مداربسته با بدنه استوانه ای شکل اطلاق می شود. معایب و مزایای اصلی این نوع دوربین های مداربسته به شرح زیر است.

 • دوربین های مدار بسته بولت به نسبت دوربین های مدار بسته دام در برابر خرابکاری (دستکاری و تغییز زاویه دید، قطع کابل های ارتباطی) آسیب پذیرترند.
 • نصب و اصلاح و تغییر زاویه دید این دوربین ها از دوربین های دام آسان تر است.
 • زاویه دید دوربین در این نوع دوربین ها مشخص است. از این رو یک خرابکار می تواند با تشخیص زاویه دید دوربین، از پشت دوربین (نقطه کور) دوربین وارد شود.
 • حضور دوربین های مداربسته بولت به لحاظ شکل خاص ظاهر آن ها نسبت به سایر انواع دوربین های مدار بسته بیشتر احساس می شود. در نتیجه استفاده از آن در محل هایی توصیه می شود که نیاز است نظارت از طریق دوربین های مدار بسته به صورت محسوس تری القا شود.

قدم دوم: چه تجهیزات جانبی نیاز خواهید داشت؟

 

در صورت خرید دوربین های خود نصب یا پکیج های کامل تمام وسایل مورد نیاز شما در بسته ارسالی موجود میباشد و نیاز به چیز دیگری نیست ولی در صورت سفارش محصولات دیگر بسته به نیازتان احتمالا علاوه بر دوربین مداربسته، به تجهیزات جانبی نیز نیاز خواهید داشت. در ادامه تجهیزات جانبی که ممکن است به آنها نیاز داشته باشید، تشریح شده است.

کابل شبکه

در صورتی که دوربین شما از امکان WiFi (بیسیم) پشتیبانی نکند یا سیگنال شبکه وای فای شما در محل نصب دوربین در دسترس نباشد، باید دوربین ها را از طریق کابل کشی متصل نمایید. به این منظور نیاز به تهیه کابل شبکه خواهید داشت. نوع کابل شبکه مناسب برای اتصال دوربین های مداربسته، کابل CAT6 می باشد.

کارت حافظه

در صورت نیاز به ضبط تصویر در مصارف خانگی یکی از بهترین راهکارها ضبط تصویر از طریق قراردادن کارت حافظه در دوربین مداربسته است (مستلزم پشتیبانی دوربین از امکان «شیار کارت حافظه»). لیست دوربین های مداربسته که دارای شیار کارت حافظه هستند را اینجا مشاهده نمایید. توجه داشته باشید مدت زمان امکان ضبط از این طریق، بستگی به حجم کارت حافظه خریداری شده و کیفیت ضبط دارد. در صورت استفاده از کارت حافظه 64 گیگابایت و ضبط تصویر به صورت ۲۴ ساعته با کیفیت 1.3 مگاپیکسل امکان ضبط تقریبا برای 10 روز را دارید و در صورتی که نیاز به مدت زمان بیشتر برای ضبط دارید می توانید کیفیت تصویر را کاهش داده و یا دوربین را طوری تنظیم نمایید که تنها در هنگام تشخیص حرکت اقدام به ضبط تصویر کند (در این حالت طول مدت زمان ضبط تا چند هفته افزایش می یابد). همچنین توجه داشته باشید در صورتی که از چند دوربین استفاده می کنید و نیاز دارید تصاویر زنده و ضبط شده دوربین ها را به طور همزمان مشاهده کنید، بهتر است برای سهولت کار در عوض از یک دستگاه سخت افزاری برای ضبط تصویر (NVR) استفاده نمایید که در بخش بعدی تشریح شده است.

لیست دوربین های پشتیبانی کننده از کارت حافظه

دستگاه ضبط ویدویی (NVR)

در صورت استفاده همزمان بیش از 4دوربین در یک مکان، بهترین راهکار جهت ضبط متمرکز و مشاهده همزمان تصاویر دوربین ها، استفاده از دستگاه های ضبط ویدیویی است. با توجه به تحت شبکه بودن تمام دوربین ها حتما باید از دستگاه های ضبط ویدیویی تحت شبکه (NVR) و نه دستگاه های ضبط دیجیتالی (DVR) استفاده کنید. دستگاه های ضبط ویدیویی دارای انواع ۴ کانال، ۸ کانال، ۱۶ کانال، ۳۲ کانال و … هستند که با توجه به تعداد دوربینی که قصد مشاهده و ضبط تصاویر آن ها را دارید باید از دستگاه ضبط با تعداد کانال متناسب استفاده کنید.

لیست NVR های مناسب

به جای استفاده از دستگاه های سخت افزاری می توانید در عوض از راهکارهای نرم افزاری نیز استفاده کنید. به عنوان مثال نرم افزار CMS (سازگار با تمام دوربین های Siment و قابل دانلود از طریق وب سایت) امکان مدیریت و ضبط 49 دوربین مداربسته را به طور همزمان بر روی یک کامپیوتر فراهم می آورد. توجه داشته باشید که در صورت استفاده از راهکارهای نرم افزاری باید یک کامپیوتر با مشخصات سخت افزاری مناسب به این کار اختصاص دهید.

قدم سوم: دوربین مداربسته و تجهیزات مورد نیاز را از کجا بخرید؟

برای خرید دوربین و تجهیزات مورد نظر خود می توانید از طریق فروشگاه این سایت یا از طریق نمایندگان فروش Siment اقدام نمایید. فهرست نمایندگان فروش Siment را اینجا مشاهده کنید.

قدم چهارم: چگونه اقدام به نصب و راه اندازی تجهیزات نمایید؟

به طور کلی محصولات Siment طوری طراحی شده اند که فرایند راه اندازی ساده ای داشته باشند به طوری که یک کاربر با دانش فنی محدود خود به تنهایی قادر به راه اندازی دوربین و تجهیزات باشد. البته اگر هیچ گونه اطلاعات فنی ندارید یا به هر دلیل تمایل ندارید که خود این کار را انجام دهید، ما به شما یکی از متخصصان نصب همکار خود را معرفی خواهیم کرد.

در صورتی که قصد استفاده از یک یا چند دوربین مداربسته Siment را صرفا برای مشاهده محیط از راه دور دارید، توجه داشته باشید که در این حالت، فرایند راه اندازی دوربین های مداربسته Siment بسیار ساده است و حتی با داشتن اطلاعات فنی ناچیز، می توانید با  مشاهده ویدیوی راه اندازی سریع دوربین های مدار بسته سیمنت، دوربین های مداربسته خود را راه اندازی نمایید. اگر در هنگام راه اندازی دوربین های مدار بسته دچار مشکل شدید، می توانید با تیم پشتیبانی دیده بان تماس بگیرید.

ارسال شده 1397-01-29 توسط ارسلان عرفانی آموزش نصب دوربین بیسیم 0

نظری بنویسیدپاسخی بنویسید

شما باید  وارد شده باشید  برای ارسال نظر.

آرشیو ارسال ها

شاخه های بلاگ

آخرین نظرات

بدون نظر

جستجوی بلاگ

اخیرا بازدید شده

بدون محصول

منو

مقایسه 0